سبکبالان عاشق

کانون فرهنگی هنری تبلیغاتی

سبکبالان عاشق

کانون فرهنگی هنری تبلیغاتی

سبکبالان عاشق

خوشبختی داشتن دوست داشتنی ها نیست ، دوست داشتن داشتنی هاست

طبقه بندی موضوعی
پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
نویسندگان

روزنگارتاریخ

 روزنگار تاریخ#
 امروز در چنین روزی 25مرداد1397

• اولین فرار "محمدرضا پهلوی" چند روز پیش از کودتای آمریکایی 28 مرداد (1332 ش)
زمینه‏های کودتای 28 مرداد 1332 که از ماه‏ها قبل ایجاد شده بود، باعث گردید که شاه نگران حضور خود در ایران باشد و می‏خواست هنگام کودتا علیه دکتر مصدق در کشور نباشد. در همین ایام توافق انگلستان و آمریکا برای ساقط کردن حکومت مصدق که قبلاً طرح ریزی شده بود به مرحله اجرا درآمد. شاه در 22 مرداد حکم عزل مصدق و نخست وزیری سرلشکر زاهدی را صادر نمود و خود پس از صدور فرمان، به رامسر عزیمت کرد. در ساعت 2 بامداد فرمانده گارد شاهنشاهی فرمان را به مصدق ابلاغ کرد ولی وی هنگام خروج از منزل بازداشت شد و رادیو تهران این اقدام را کودتا خواند. دراین هنگام شاه و همسرش با یک هواپیما از طریق عراق از ایران خارج شده و به ایتالیا رفت. روزهای 25 تا 27 مرداد، در سراسر ایران اجتماعات بزرگی تشکیل شد و از دولت لغو نظام سلطنتی درخواست گردید. تمام این حوادث به نفع دکتر مصدق پیش می‏رفت تا اینکه طبق نقشه قبلی، اوضاع از بامداد 28 مرداد تغییر کرد و کودتا شکل گرفت. شاه نیز پس از دریافت خبر سقوط مصدق، در 31 مرداد همان سال به ایران بازگشت.
• عملیات کوچک عاشورای 3 در مهران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (1364ش)
عملیات عاشورای ۳ در چنین روزی از سال ۱۳۶۴ هجری شمسی توسط سلحشوران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اجرا درآمد.
مدتی‌ بود که‌ به‌ تیپ‌ سیدالشهدا (ع) - که‌ بعدها به‌ لشکر تغییر یافت - مأموریتی‌ واگذار نشده‌ بود. این ‌تیپ‌ عنوان‌ یگان‌ خط‌‏شکن‌ را داشت‌ و حریف‌ جدی‌ لشکر گارد ریاست‏جمهوری‌ عراق به‏حساب‌ می‌آمد. بحث‌ عملیات عاشورای ‌۳ به‌ فاصله‌ یک‌ روز پس‌ از انجام‌ عملیات‌ عاشورای ‌۲ در منطقه‌ عمومی‌ فکه‌ مطرح‌ شد.
با توجه‌ به‌ این‏که‌ آن‌ محور حدود عملیات‌ والفجر مقدماتی‌ و رمضان‌ بود، قسمت‌هایی‌ از میدان‌های‌ مین‌ قدیمی‌ در آن‌ منطقه‌ باقی‌ مانده‌ و تعدادی‌ نیز به‏واسطه‌ رمل‌ و طوفان‌ و سیلاب‌ در زیر خاک‌ پنهان‌ شده‌ بود. به‏همین‌ دلیل‌ کار عملیات‌ در آن‌ حدود سخت‌ و خطرناک‌ شد، اما راهکار اصلی‌ این‌ عملیات‌ با همت‌ نیروهای‌ گردان‌ تخریب‌ این‌ تیپ‌ و به‌ فرماندهی‌ شهید حاج‌ محمود نوریان باز شد تا نیروهای‌ عمل‏کننده‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ در ساعت ‌۲ و ۱۹ دقیقه‌ بامداد روز ۲۵ مردادماه ‌۱۳۶۴ش با رمز "یا سیدالشهدا (ع)" دست‌ به‌ حمله‌ زده‌ و با انهدام ‌۲ گردان‌ از تیپ ‌۱۰۸ لشکر ۱۶ ارتش‌ عراق‌ در شمال‌ فکه، تعداد ۶۳۵ تن‌ از آنان‌ را کشته‌ و زخمی کرده و‌ یا به‌ اسارت‌ بگیرند.
هم‏چنین‌ طی اجرای‌ حمله‌ ضربتی‌ یک‌ روزه، ‌۲ دستگاه‌ تانک و پل‌ ارتباطی، یک‌ پارک‌ موتوری، ۱۹ انبار مهمات، یک‌ دستگاه‌ لودر و تعدادی‌ از ادوات‌ و تجهیزات‌ مهندسی‌ دشمن‌ نابود شده‌ و شماری‌ سلاح‌ سبک‌ و نیمه‏سنگین‌ به‏همراه‌ چندین‌ قبضه‌ خمپاره‌انداز و وسائل‌ مخابراتی‌ و لجستیکی‌ به‌ غنیمت‌ گرفته‌ شد.
• انتخاب دوباره حضرت آیت‏ اللَّه "سیدعلی خامنه ‏ای" به ریاست جمهوری ایران (1364 ش)
پس از شهادت شهید رجایی و شهید باهنر در 8 شهریور 1360، به پیشنهاد تعدادی از اعضای مرکزی حزب جمهوری اسلامی و اجازه حضرت امام، آیت ‏اللَّه خامنه‏ای از طرف روحانیت و سایر نهادهای انقلابی نامزد ریاست جمهوری گردید و با رای عظیم و بی‏نظیر مردم، به عنوان سومین رییس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شدند. همچنین ایشان در 25 مرداد 1364 و برای دومین بار به دلیل لیاقت و کاردانی، به دستور حضرت امام، کاندیدای ریاست جمهوری شد و با رای قاطع مردم به این پست برگزیده شدند. مقام معظم رهبری در طول ریاست جمهوری خویش به کشورهایی چون سوریه، لیبی، پاکستان، هند، چین، الجزایر، زیمبابوه، رومانی، کره شمالی و آمریکا (برای ایراد نطق تاریخی خویش در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد) سفر کرده و پیام‏رسان انقلاب اسلامی بودند. در نهایت حضرت آیت‏اللَّه خامنه‏ای در سال آخر ریاست جمهوری، پس از ارتحال حضرت امام خمینی، از طرف مجلس خبرگان رهبری، به رهبری نظام اسلامی انتخاب شدند و تا امروز با عزت و قوت، هدایت جامعه اسلامی را برعهده دارند.
• انتخاب پروفسور "حمید مولانا" به ریاست انجمن بین ‏المللی تحقیقات ارتباط جمعی (1371 ش)
حمید مولانا در رشته ارتباطات تنها ایرانی با بالاترین درجه آکادمیک این رشته است وسال هاست دررسانه ها و اخبار حوزه ارتباطات ،او را با پیشوند و پسوند پروفسور معرفی می کنند. حمید مولانا این اعتبار آکادمیک را در عمل نیز به دست آورده و نظر جمعی، تأیید قابلیت ها و دیدگاه های نوین او در رشته ارتباطات بوده است. نمونه این به رسمیت شناسی و تأیید جمعی را از مجموعه بزرگداشت ها و مراسم تقدیر و پاسداشت او می توان دید و دریافت کرد.

• رحلت آیت ‏اللَّه "سیدعبدالاعلی موسوی سبزواری" زعیم حوزه علمیه نجف (1372 ش)
آیت ‏اللَّه سیدعبدالاعلی موسوی سبزواری در سال 1290 ش در سبزوار دیده به جهان گشود. وی پس از گذراندن دروس مقدماتی در زادگاهش، در چهارده سالگی راهی مشهد شد و سطوح عالی فقه و اصول را از استادان زمان آموخت. پس از مدتی، برای ادامه تحصیل راهی نجف اشرف شد. وی در آن شهر در محضر پرفیض حضرات آیات: سیدابوالحسن اصفهانی، میرزای نایینی، آقاضیاء الدین عراقی، شیخ محمدحسین غروی اصفهانی، شیخ محمدجواد بلاغی و سید حسین حکیم بادکوبه‏ای، مبانی فقه، اصول تفسیر، علوم قرآنی، کلام، حکمت و فلسفه خود را تکمیل نمود. آیت‏اللَّه سبزواری در 36 سالگی در حالی که از بیشتر مراجع بزرگ عصر، اجازه‏های متعدد روایی و اجتهادی داشت، بر کرسی تدریس خارج فقه و اصول تکیه زد و در مدت قریب به نیم قرن، به عنوان یکی از برترین مدرسان حوزه بزرگ نجف، مطرح بود. جلسات تدریس ایشان در فقه، اصول، تفسیر، حدیث، رجال و درایه، دانشورانی را پروراند که بعدها از مدرسان حوزه‏های علمیه قم و نجف به شمار می‏رفتند. آیت‏اللَّه سبزواری از انقلاب اسلامی و رهبری آن، حضرت امام خمینی، کمال حمایت و پشتیبانی را می‏نمود و به هنگام همه‏پرسی نظام جمهوری اسلامی، پیامی مبنی بر حمایت از آن صادر نمود. برخی از تالیفات گرانقدر این فقیه وارسته که بیش از هفتاد جلد می‏باشند عبارتند از: مواهب الرحمن فی تفسیر القرآن در 20 جلد، مُهَذَّبُ الاحکام فی بیان الحلال و الحرام در فقه استدلالی در 30 جلد، تهذیب الاصول در2 جلد، لباب المعارف در علم کلام در 2 جلد و حاشیه بر اسفار و شرح منظومه. سرانجام آن مرجع بزرگ، در حالی که از یک سال قبل، زعامت حوزه نجف را پس از آیت‏اللَّه سیدابوالقاسم خویی برعهده داشت در 25 مرداد 1372 ش در 82 سالگی بدرود حیات گفت و در نجف به خاک سپرده شد.
• شهادت شهید سیدمحمد تقوا (1366ش)
• شهادت شهید حسین حقیقت(1364ش)
• سازمان جشن هنر اعلام کرد که به علت وقایع اخیر شیراز و اصفهان، امسال جشن هنر در شیراز و جشن فرهنگی در اصفهان برگزار نمی شود(1357ش)
• آیت الله محمد صدوقی با انتشار اطلاعیه ای به مناسبت شهدای اخیر شهرهای اصفهان و شیراز و سایر شهرها، روز پنجشنبه 12 ماه مبارک رمضان را عزای عمومی اعلام کرد(1357ش)
• از طرف ناصرالملک میرزا حسن خان مستوفی الممالک به رئیس الوزرائی تعیین شد.(1292ش)
• احمدشاه مستوفی الممالک را به رئیس الوزرائی انتخاب نمود (1293ش)
• داور برای معالجه عازم اروپا شد. (1309 ش)

در غیاب وی وزارت عدلیه را بهرامی کفالت خواهد کرد.آقای میرزا عیسی خان صدیق اعظم که برای ادامه تحصیل عازم دارالفنون نیویورک بود او را در این سفر همراهی می کرد.
• شرکت سهامی قند و شکر و کبریت در تهران دائر شد. (1314 ش)
دکتر سجادی مدیر عامل و علی وکیلی عضو هیئت مدیره این شرکت هستند.
• تولد "توماس لورنس" جاسوس انگلستان در کشورهای عربی (1888م) (ر.ک: 19 مه)
توماس ادوارد لورنس (به انگلیسی: Thomas Edward Lawrence) ‏(۱۶ اوت ۱۸۸۸ - ۱۹ مه ۱۹۳۵) طی جنگ جهانی اول به عنوان رایزن نظامی انگلستان برای رهبران عرب حجاز کار می‌کرد. حجاز در آن زمان تحت تسلط ترک‌های عثمانی بود. ترکیه در جنگ جهانی اول متحد آلمان بود و به همین دلیل دشمن انگلستان محسوب می‌شد.

در این دوران پادشاهی و امارت حجاز در دست شریف حسین بود و سرهنگ «لورنس» نماینده دولت انگلیس در دربار وی بود.

در عربستان، لورنس فرهنگ اعراب را مطالعه می‌کرد و نه تنها زبان عربی را به خوبی فرا گرفته بود، بلکه لهجه‌های قبایل مختلف را هم آموخت. او از پوشیدن لباس عربی و زندگی مثل مردان قبایل بیابانی احساس غرور می‌کرد و به همین دلیل هم لقب لورنس عربستان به او داده شد.
در مشاهدات لورنس به نکات جالبی در فرهنگ عرب اشاره شده است.
فیلم لورنس عربستان که در آن پیتر اوتول نقش لورنس را بازی می کند براساس زندگی وی در عربستان ساخته شده است.
• مرگ خانم "مارگارت میچل" نویسنده معروف امریکایی (1949م)
خانم مارگارت میچل، نویسنده معروف امریکایى در هشتم نوامبر 1900م در آتلانتا امریکا به دنیا آمد. وی در ابتدا به تحصیل دانشگاهی در رشته پزشکی پرداخت اما مرگ مادرش، زندگی او را تغییر داد و تحصیل خود را رها کرد. میچل در بیست سالگی کار داستان‏نویسی و تهیه گزارش برای برخی روزنامه‏های آتلانتا را آغاز کرد اما شش سال بعد، آسیبی که بر اثر حادثه‏ای بر پایش وارد آمد، او را از ادامه کار روزنامه‏نگاری بازداشت. در همین سال بود که مارگارت، نوشتن رمان تاریخی و معروف خود به نام بر باد رفته را آغاز کرد و طی ده سال آن را به صورت داستانی هزار صفحه‏ای درآورد. این کتاب در سال 1936م به چاپ رسید و پیروزی برق آسایى به دست آورد. به طوری که تا مدت‏ها روزانه پنجاه هزار نسخه از این داستان

در ایالات متحده به فروش می‏رفت برباد رفته به سرعت به شانزده زبان ترجمه شد و حتی به شیوه خط نابینایان به چاپ رسید. این کتاب هم‏چنین جایزه پولیتْزِر را برای مارگارت میچل به ارمغان آورد. برباد رفته سرگذشت غم‏انگیز مردم جنوب امریکا در جریان جنگ‏های داخلی و پس از آن است. در داستان بر بادرفته، همه عناصر لازم خاص داستانی وجود دارد که از نبوغ فراوان نویسنده در نقل و روایت و ترکیب نمایشی داستان حکایت می‏کند. در این اثر، قهرمانان و سرگذشت‏هایشان چنان در نظر خواننده، زنده و گویا می‏آید که تصور می‏کند با همه آن‏ها آشنایی داشته است. در سال 1937م از بر باد رفته فیلمی ساخته شد که به صورت پرفروش‏ترین فیلم تاریخ سینما در آن زمان درآمد. مارگارت میچل سرانجام در 16 اوت 1949م در اثر تصادف در 49 سالگی درگذشت.
• اوج‏گیری شورش سیاهان "لس ‏آنجلس" در اعتراض به تبعیض نژادی (1965م)
هرچند سیاه پوستان امریکا، پس از ورود مهاجرانْ در امریکا حضور داشتند اما همواره مورد ظلم و ستم سفیدپوستان و نژاد پرستان قرار می‏گرفتند. با این حال با توجه به مسائل سیاسی و برای بهره‏برداری از شعارهای دموکراسی و برابری، در سال 1863م اعلامیه آزادی بردگان منتشر شد، اما نود سال بعد، در سال 1953م، تفکیک و جداسازی مدارس سیاهان و سفیدپوستان غیرقانونی اعلام گردید. ولی تمامی این مسائل در چهارچوب نوشتارها باقی ماند و در مقام عملْ بیشتر مواقع خلاف آن انجام شده است. در این میان در حالی که مقامات عالی رتبه امریکا شعار برابری وعدم تبعیض نسبت به سیاهان را سر می‏دادند از طرف دیگر، مقامات محلی و ایالتی، همچنان به سخت‏گیری نسبت به آنها دست می‏زدند. با گسترده‏تر شدن این اقدامات، از اوایل سال 1963م، مبارزه بزرگ حقوق مدنی به رهبری مارتین لوترکینگ رهبر سیاهان امریکا آغاز شد که با سرکوبی و بازداشت بسیاری از سیاهان مواجه گردید. این اعتراضات در اوت 1965م به اوج خود رسید تا آنجا که در لس آنجلس، چندین هزار نقطه به آتش کشیده شد و حدود 200 میلیون دلار خسارت به بار آورد. هرچند پس از این اعتراضات، قسمتی از تبعیضات علیه سیاه‏پوستان کم شد، اما سیاست‏های تبعیض نژادانه سران امریکا در مقام عمل همچنان ادامه دارد.
• بازداشت لورکا؛ شاعر بلندآوازه اسپانیا (1936م)
فدریکو گارسیا لورکا در گراندا چشم به جهان گشود. از زمان انتشار "ترانه‏های کولی" نخستین کتاب شعر لورکا در سال ۱۹۲۸ میلادی، وی در زمره مشهورترین شاعران و نویسندگان زمان خود قرار گرفت. لورکا به‏سبب خلاقیت در آثار هنری‏اش و نیز به‏واسطه دفاع از مظلومان در مبارزات اجتماعی و عدالت‏خواهانه همواره مورد تحسین جهانیان بوده است. او عاشق شعر و موسیقی بود و ادبیات را با همه وجودش می‏کاوید و در کنار آن، از موسیقی در هماهنگی بخشیدن به نوشته‏ها و نمایشنامه‏هایش سود می‏جست. ادبا در تجلیل از لورکا، او را غزل ادبیات اسپانیا لقب داده‏اند. از مهم‏ترین آثار لورکا شعر "شاعر در نیویورک" و نمایشنامه "تماشاچی" را می‏توان نام برد. فدریکو گارسیا لورکا در شانزدهمین روز از ماه اوت سال ۱۹۳۶ میلادی بازداشت و پس از چندی به جوخه اعدام سپرده و تیرباران شد.
• تأسیس جمهوری اندونزی توسط سوکارنو (1945م)
شانزدهم آگوست ۱۹۴۵م - هفدهم به وقت جاکارتا - دکتر احمد سوکارنو (۱۹۷۰-۱۹۰۱) تقریباً بلافاصله پس از اعلام پایان جنگ جهانی دوم در خاور دور - به‏دنبال تأسیس یک دولت موقت - استقلال وطنش را اعلام کرد و آن مجمع‏الجزایر را جمهوری اندونزی خواند و با سلاح‏هایی که ژاپنی‏ها در اختیار وی قرار داده بودند، دست به ایجاد یک ارتش انقلابی زد تا مانع بازگشت هلندی‏های استعمارگر گردد. نیروهای ژاپنی پس از دریافت دستور پایان جنگ جهانی دوم، در اندونزی برخی از سلاح‏های خود را به سوکارنو داده بودند. اندونزی از جمله مناطق اشغالی ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم بود که ژاپنی‏ها اشغال آن را با شعار "اخراج غرب از آسیا" آغاز کرده بودند. نیروهای ژاپنی پس از اخراج هلندی‏ها، جای آنان را در اندونزی گرفته بودند. سال‏ها طول کشید تا استقلال اندونزی تحقق یافت. به این مناسبت، اندونزیایی‏ها هفدهم آگوست هر سال را به‏عنوان روز ملی خود برگزار می‏کنند و جشن می‏گیرند.
• استقلال قبرس از بریتانیا (1960م)
قبرس در سال ۱۹۶۰م استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند. در سال ۱۹۶۳م، نمایندگان اقلیت ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس خارج شدند و در پی بروز درگیری بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴م یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام داشت که مأموریت آن تاکنون تمدید شده ‌است در سال ۱۹۷۴م دولت سراسقف ماکاریوس رئیس‏جمهور وقت قبرس در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به‏عنوان یکی از تضمین‏کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که عملاً باعث تقسیم این جزیره شد.
جمهوری قبرس، کشوری جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه است که پایتخت آن نیکوزیا می‏باشد. این کشور به دو بخش ترک‌نشین و یونانی‌نشین تقسیم می‌شود که در آن، هر دو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند. یونانی‌ها ارتودوکس و ترک‌ها مسلمان هستند.
جزیره قبرس از اغاز استقلال مبتنی بر نظام بازار آزاد بوده ‌است. صادرات عمده قبرس شامل محصولات کشاورزی (گندم، جو، سیب‏زمینی و مرکبات)، میوه‌های مختلف، تنباکو، محصولات صنعتی، انواع البسه، کفش و صنایع دستی بوده ‌است. واردات عمده نیز شامل مواد خوراکی، دام زنده، نفت و محصولات شیمیایی می‌باشد.
قبرس شامل ۶ بخش زیر می‌باشد: نیکوزیا (پایتخت). فاماگوستا. لیماسول. پافوس. لارنکا. کایرنیا. بر طبق آمار سازمان سی‌آی‌ای در سال ۲۰۰۱م مردم قبرس ۷۷ درصد یونانی‏تبار، ۱۸ درصد ترک‌تبار و ۵ درصد نیز از سایر اقوام هستند. قسمت شمالی قبرس فرهنگی برگرفته از ترکیه و بخش جنوبی آن فرهنگی برگرفته از یونان دارد.
قبرس دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‏های معتدل است. حدود ۱۲ درصد زمین‌های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات، سیب‏زمینی، گندم، زیتون و جو به‏عمل می‌آید. پرورش گوسفند، بز و خوک نیز رایج است. صنایع قبرس چندان پیشرفته نیست و شامل صنایع دستی و محلی می‌باشد. توریسم، منبع درآمد مهمی برای قبرس محسوب می‌شود.
• تولد جیمز فرانسیس کامرون ، کارگردان آمریکایی (1954م)
او در شهر کوچکی به نام کپوس کیسینگ در حومه انتاریو کانادا، نزدیک آبشار نیاگارا، به دنیا آمد. در پانزده سالگی هم‌زمان با تحصیلات متوسطه فیلم یک ادیسه فضایی (استنلی کوبریک) را دید و به سینما علاقه مند شد. خودش در این باره گفته‌است: «با دیدن این فیلم به فیلمسازی علاقه مند شدم. نمی‌توانستم تصور کنم که کوبریک چگونه این کارها را انجام داده‌است. مایل بودم آنچه را او انجام داده بود فرا بگیرم. چاره‌ای نبود جز اینکه دوربین سوپر هشت پدرم را قرض بگیرم و سعی کنم با سرعت‌های مختلف از اشیای دور و اطرافم فیلمبرداری کنم، و بعد نتیجه را روی پرده ببینم. او یک بار در زمانی که مسئول جابجایی غذای مدارس بود به سینما میرود و فیلم جنگ ستارگان را می بیندو زمانی که بیرون می آید به دوست خود میگوید:باید این فیلم را من می ساختم.»
فیلم موفق دیگر کامرون فیلم آواتار بود. فیلم نه تنها پرفروش‌ترین فیلم سال 2009 بود، بلکه پرفروش‌ترین فیلم تمام تاریخ سینماست. این فیلم علمی تخیلی باعث شد که کامرون برای بار دوم (بعد از تایتانیک) برای بدست آوردن جایزهٔ گلدن گلوب بهترین کارگردانی به روی سن برنده برود. او همچنین برای اسکار بهترین کارگردانی نیز کاندید شد هر چند که به همسر سابقش کاترین بیگلو و فیلم موفق او (مهلکه) باخت.

----------------------------------------------------------

#منابع:

سایت : www.iranianshistoryonthisday.com

سایت : www.ir-psri.com

سایت : www.beytoote.com

سایت : www.jasjoo.com

سایت : www.hanzale.com

سایت : farsi.khamenei.ir

سایت : behtarynha.ir

سایت : www.worldbank.org

سایت : tarikhirani.ir

کتاب : نام داران تاریخ نگار باستان

کتاب : تاریخ و فرهنگ نمین

کتاب : جنگهای صلیبی

کتاب : جنگ های جهانی اول و دوم

کتاب : دفاع مقدس و ناگفته های آن‎

کتاب : صد جنگ بزرگ تاریخ

کتاب : عملیات های دفاع مقدس

 

  • nafass Reza

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی